Rostex
Český výrobce bezpečnostního a dveřního kování
Domovská stránka Rostex O nás Rostex Jak správně vybrat kování

Jak správně vybrat kování

nákres
Než vyrazíte do obchodu změřte si některé důležité míry na stávajícím kování, aby jste je mohli nahradit rozměrově a typově odpovídajícím kusem. Na co se vás prodejce bude pravděpodobně  vyptávat.

Rozteč
čili vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). Nejčastěji se prodávají kování s roztečí 72mm, 90mm, 92mm, občas se objeví modely s roztečí 88mm nebo i 55 mm.

Tloušťka dveří

které mají být novým kování osazené. Tento rozměr je pro jednotlivé modely kování stanoven v podobě intervalu, do něhož by jste se měli vejít. Například to může být  40- 55 mm. Vyrábějí se ale i samozřejmě kování na širší i užší dveře.

Kování s překrytím vložky

Překrytí vložky zvyšuje výrazně bezpečnost kování. Chcete-li takové kování dokoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si doma přeměřit, zda ta vaše původní nebude na vnější straně dveří příliš krátká. Překrytí je zhruba centimetr vysoké, a jestliže by vložka pod ním byla schovaná příliš hluboko, nepodařilo by se vám klíč při odemykání zasunout dostatečně až na doraz a neotevřeli by jste.

Co je pravá a levá klika

stranová orientace klik se nejsnáze určuje podle umístění šroubů, jimiž jsou kliky připevněny na čtyřhran. Pokud je šroub(tzv.zajišťovací červík) ze strany krčku kliky, ať již z vnější, nebo spíš z vnitřní, jde o tzv. pravo-levou kliku, kterou je možné(jestliže to dovolí její tvar) montovat na obě strany dveří. Někdy je ale ten tzv. zajišťovací červík kliky umístěn zespodu. Při nesprávném osazení bude pak červík nahoře, což nevypadá hezky.

Provedení kování

v nabídkách specializovaných firem se nejčastěji setkáte se třemi typy bezpečnostních kování - klika - klika, knoflík - klika, madlo - klika. Zde hraje při výběru důležitou roli úvaha, jak často jsou dveře používány, jaká je frekvence otevírání. Při větší frekvenci je praktičtější provedení klika - klika.
Důležité upozornění – bezpečnost je zajištěna až při uzamknutí, nestačí dveře pouze „zaklapnout“ !!!

Povrchová úprava kování

v dnešní době je na trhu prezentována široká škála materiálů a povrchových úprav (hliník, eloxovaný hliník, nerez,  matový nerez, chrom, nitrid titanu a další). Záleží zcela na úvaze klienta, pro jaký výrobek se rozhodne.

Všechna výše uvedená kritéria pomohou pro základní orientaci klienta. Jistě podstatnou úvahou bude samozřejmě cena, i zde je na trhu docela velká možnost volby. Je ovšem nutno zdůraznit, že výrobky od renomovaných výrobců, výrobky plně certifikované a výrobky s perfektním designem a dokonalým dílenským zpracováním mají svou cenu, mají svou vysokou užitnou hodnotu a při úvahách o nákupu je nutno i s tímto počítat.

Orientace dveří

Orientace dveří Model (1)

Tisknout stránku Vytisknout stránku       Nahoru
Najděte svou prodejnu

Vyhledejte prodejce, u kterého si můžete výrobky ROSTEX prohlédnout.

Vložte prosím PSČ nebo název vašeho bydliště a vyhledejte nejbližšího prodejce.

Najděte nejbližšího prodejce ROSTEX dle regionů
Mapka krajů ČR Královéhradecký Pardubický Olomoucký Moravskoslezský Zlínský Jihomoravský Vysočina Jihočeský Plzeňský Karlovarský Ústecký Liberecký Praha Středočeský
Buďte v obraze
Zaregistujte se zdarma k odběru aktualit. Budeme vás pomocí e-mailu pravidelně informovat o novinkách a produktech v akci!

Zadejte svoji e-mailovou adresu
Newsletter
Můžete se kdykoliv odhlásit.
Partneři