Jak správně vybrat bezpečnostní kování
Rostex - Český výrobce bezpečnostního a dveřního kování
Jak správně koupit bezpečnostní kování
Než vyrazíte do obchodu změřte  si některé důležité míry na stávajícím kování, aby jste je mohli nahradit rozměrově a typově odpovídajícím kusem. Na co se vás prodejce bude pravděpodobně vyptávat?
 
Rozteč čili vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). Nejčastěji se prodávají kování s roztečí 72 mm, 90 mm, 92 mm, občas se objeví modely s roztečí 88 mm nebo i 55 mm.
 

Tloušťka dveří

které mají být novým kování  osazené. Tento rozměr je pro jednotlivé modely kování stanoven v podobě intervalu, do něhož by jste se měli vejít. Například to může být  40- 55 mm. Vyrábějí se ale i samozřejmě kování na širší i užší dveře.

Kování s překrytím vložky

Překrytí vložky zvyšuje výrazně bezpečnost kování. Chcete-li takové kování dokoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si doma přeměřit, zda ta vaše původní nebude na vnější straně dveří příliš krátká. Překrytí je zhruba centimetr vysoké, a jestliže by vložka pod ním byla schovaná příliš hluboko, nepodařilo by se vám klíč při odemykání zasunout dostatečně až na doraz a neotevřeli by jste. 
 

Co je pravá a levá klika

stranová orientace klik se nejsnáze určuje podle umístění šroubů, jimiž jsou kliky připevněny na čtyřhran. Pokud je šroub(tzv.zajišťovací červík) ze strany krčku kliky, ať již z vnější, nebo spíš z vnitřní, jde o tzv. pravo-levou kliku, kterou je možné(jestliže to dovolí její tvar) montovat na obě strany dveří. Někdy je ale ten tzv. zajišťovací červík kliky umístěn zespodu. Při nesprávném osazení bude pak červík nahoře, což nevypadá hezky.

Provedení kování

v nabídkách specializovaných firem se nejčastěji setkáte se třemi typy bezpečnostních kování - klika-klika, knoflík –klika, madlo-klika. Zde hraje při výběru důležitou roli úvaha, jak často jsou dveře používány, jaká je frekvence otevírání. Při větší frekvenci je praktičtější provedení klika-klika.
Důležité upozornění – bezpečnost je zajištěna až při uzamknutí, nestačí dveře pouze „zaklapnout“ !!!

Povrchová úprava kování

v dnešní době je na trhu prezentována široká škála materiálů a povrchových úprav (hliník, eloxovaný hliník, nerez,  matový nerez, chrom, nitrid titanu a další).  Záleží zcela na úvaze klienta, pro jaký výrobek se rozhodne.
Všechna výše uvedená kritéria pomohou pro základní orientaci klienta. Jistě podstatnou úvahou bude samozřejmě cena, i zde je na trhu docela velká možnost volby. Je ovšem nutno zdůraznit, že výrobky od renomovaných výrobců, výrobky plně certifikované a výrobky s perfektním designem a dokonalým dílenským zpracováním mají svou cenu, mají svou vysokou užitnou hodnotu a při úvahách o nákupu je nutno i s tímto počítat. 

Orientace dveří

Orientace dveří Model (1)

 
 
ROSTEX VYŠKOV, s.r.o.
Dědická 190/17, 682 01 Vyškov
E-mail: rostex@rostex.cz
Tel: +420 517 316 111
Fax: +420 517 348 989
GSM: +420 724 028 365
www.rostex.cz
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.